Teknologji

Bentley synon të prodhojë vetëm vetura elektrike nga viti 2030

0

Bentley synon të prodhojë vetëm vetura elektrike nga viti 2030


AutoTech


Gazeta Express

06/11/2020 13:18

Prodhuesi i makinave luksoze, Bentley, i ka zbuluar planet për t’u bërë plotësisht prodhues elektrik deri në vitin 2030.

Para kësaj, marka do të ndryshojë
gamën e saj të modeleve për të ofruar vetëm makina elektrike plug-in hibride
ose me bateri deri në vitin 2026.

Në pronësi të Volkswagenit,
Bentley gjithashtu synon të jetë plotësisht me vetura pa karbon në prodhimin e
tij brenda një dekade.

Makinat elektrike po
rriten në popullaritet dhe shitjet janë trefishuar deri më tani këtë vit.

“Brenda një dekade,
Bentley do të shndërrohet nga një kompani makinash luksoze 100-vjeçare në një
model të ri, të qëndrueshëm, plotësisht etik për luksin,” tha Adrian
Hallmark, shefi ekzekutiv i Bentley.

Bentley, i famshëm për
motorët e tij të stërmëdhenj me 12 cilindra, tani dëshiron të bëhet një nga
udhëheqësit e industrisë së makinave në qëndrueshmërinë e mjedisit.

Prodhuesi i makinave tha
se objektivat e saj mjedisore do ta bënin atë “financiarisht të
qëndrueshëm dhe provë recesioni”, ndërsa kërkon të mbrohet nga rritja e
koronavirusit, e cila ka dëmtuar shitjet e makinave.

Pronarët gjermanë të
Bentley, Volkswagen, po investojnë miliarda euro në teknologjinë e makinave
elektrike.

Në qershor, Bentley
njoftoi se do të bënte 1.000 shkurtime të vendeve të punës nga forca e saj e
punës për të ulur kostot, edhe pse kjo që atëherë është zvogëluar.

Shifrat e publikuara të
enjten treguan se muaji tetor ishte më i dobëti për shitjet e makinave të reja
në Mbretërinë e Bashkuar që nëntë vjet.

Numri i makinave të
regjistruara ra 1.6% në 140,945, sipas Shoqërisë së Prodhuesve dhe Tregtarëve
të Motorëve, krahasuar me Tetorin 2019, shkruan BBC, transmeton Express.